План ШАГа

Тематика и график проведения информационных часов в рамках единого Дня информирования «ШАГ» (Школа Активного Гражданина) для учащихся IX-XI классов на 2019/2020 учебный год

раскрыть

Я - грамадзянін Беларусі

У Пасланні Прэзідэнта беларускаму народу і Нацыянальнаму сходу ад 8 мая 2012 года, адзначаецца, што «рухаючай сілай прагрэсу з'яўляюцца не матэрыяльныя даброты, а патрыятызм. Рух наперад немагчыма без шчырай любові да Радзімы, зямлі продкаў, да свайго народу. Патрыятызм праяўляецца не ў словах і лозунгах, а ў жыццёвай пазіцыі чалавека, яго паўсядзённых працах. У тым, што ён жыве не толькі для сябе, але і для сваёй Айчыны. Шмат што можа мяняцца вакол нас, але гэтая ісціна застанецца непахіснай. Патрыятызм быў, ёсць і павінен заставацца непарушным пастулатам нашай дзяржаўнасці. Гэта вечная каштоўнасць, якая змацоўвае пакалення».

У сучасных умовах асаблівую значнасць набывае грамадзянска-патрыятычнае выхаванне навучэнцаў, узрастае роля ўстаноў адукацыі па выхаванні юных грамадзян Рэспублікі Беларусь. Педагагічныя намаганні павінны быць накіраваны на тое, каб вырасціць чалавека творчага і таленавітага, які любіць родных і блізкіх, свой ​​народ, сваю Радзіму, сапраўднага грамадзяніна сваёй краіны. Для дасягнення эфектыўнасці неабходна не толькі даць веды і ўменні, якія садзейнічаюць фарміраванню адпаведных ідэалаў, прынцыпаў і светапогляду, але і развіваць неабходныя асабістыя якасці, духоўны свет дзяцей і вучнёўскай моладзі, каб яны сталі годнымі грамадзянамі сваёй краіны.

Быць грамадзянінам і патрыётам сваёй Радзімы, значыць, мець актыўную грамадзянскую пазіцыю, пісьменна карыстацца сваімі правамі, сумленна і добрасумленна выконваць свае абавязкі. Быць працавітым для падтрымання годнага ўзроўню уласнага жыцця і клапаціцца пра тых, хто мае патрэбу ў тваёй дапамозе і абароне, адчуваць сваю адказнасць і прыналежнасць да мінулага, сучаснасці і будучыні сваёй краіны.

Асноўнае прызначэнне рэспубліканскай патрыятычнай акцыі «Я - грамадзянін Беларусі" заключаецца ў тым, каб на практыцы ствараць умовы і сітуацыі, якія б дазвалялі навучэнцам праяўляць свае патрыятычныя пачуцці і грамадзянскую пазіцыю, спрыялі выхаванню адказнасці за лёс краіны, сваіх блізкіх, сваю ўласную, фармавалі гатоўнасць свядома і актыўна выконваць грамадзянскія абавязкі перад дзяржавай, грамадствам, выконваць і паважаць законы сваёй краіны.

Акцыя праводзіцца ў мэтах удасканалення дзейнасці ўстаноў агульнай сярэдняй, прафесійна-тэхнічнай, сярэдняй спецыяльнай і вышэйшай адукацыі, устаноў дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі (далей - установы адукацыі) па патрыятычным выхаванні навучэнцаў, фарміраванню актыўнай грамадзянскай пазіцыі маладога пакалення, масавага ўключэнню моладзі ў пошукава-даследчую дзейнасць, накіраваную на атрыманне і сістэматызацыю ведаў аб гісторыка-культурных і прыродных выдатных мясцінах Беларусі, стварэнню іміджу рэгіёну як прывабнага турысцка-краязнаўчага аб'екта, развіццю экскурсійнага турызму.

Хороший учитель может научить других даже тому, чего сам не умеет. (Тадеуш Котарбиньский)