РусскийБеларускаяБеларуская

Меню раздзелу

Інтэрактыўная карта "Музея Хлеба"

ДУА " Сярэдняя школа №2 г. Чэрыкава»

«Музея Хлеба»

ДУА «Сярэдняя школа №2 г. Чэрыкава»

Магілёўская вобласць, г. Чэрыкаў, вул. Ленінская д. 157, 213533

Гістарычны канкрэтнай тэматыкі (музей хлеба)

"Музея Хлеба" ў ДУА» Сярэдняя школа № 2 г.Чэрыкава " быў адкрыты ў 1990 годзе. На працягу многіх гадоў музей стаў базай для работы па грамадзянскім і ваенна-патрыятычным выхаванні, музей унікальны па сваёй тэматыцы. У музеі сабрана звыш 170 экспанатаў, якія распавядаюць пра гісторыю хлеба, яго значэнні для чалавека, паходжанні асноўных збожжавых культур. Дакументы і фатаграфіі адлюстроўваюць гісторыю дзяржаўнага сортавыпрабавання хлебных культур ў Беларусі, гісторыю сельскагаспадарчай тэхнікі, працу Чэрыкаўскага цэха па хлебапячэнні.

Фондавая праца: асноўны фонд-179 адзінак, дапаможны – 69. Сярод экспанатаў-унікальныя прадметы Славянскага побыту IX ст. і пачатку XX ст. сапраўдная печ, начынне, якая адлюстроўвае працу земляробаў. Усе старадаўнія прадметы: маслабойка, ступа, каменныя жорны, карыта, дзежкі для замесу цеста, гаршкі, самавар, сабраны з розных абласцей Беларусі педагогамі і навучэнцамі ўстановы адукацыі.

Экспазіцыя музея складаецца з шасці раздзелаў:

- Гісторыя ўзнікнення хлеба (раздзел знаёміць з гісторыяй хлеба, з тым, як упершыню ў гісторыі чалавецтва і дзе з'явіўся хлеб).

- Хлеб рэвалюцыі (люты 1917: улада, грамадства, хлеб і рэвалюцыя).

- Цяжкі хлеб вайны (экспазіцыя адлюстроўвае трагічныя падзеі гісторыі блакады Ленінграда. У раздзеле можна ўбачыць 125 грамаў хлеба, якія складаюцца іх макуха, аўсянай мукі, мучной пылу і гидроцеллюлозы).

- "Беларуская хата" (у гэтым раздзеле мы паспрабавалі ўзнавіць побыт жыхароў вёскі ў XVIII – IX ст.).

- Наш хлеб (на экспазіцыі прадстаўлена праграма адраджэння вёскі, якая дзейнічае на тэрыторыі Рэспублікі Беларусь, на тэрыторыі раёна).

- Хлебаробы Чэрыкаўшчыны (экспазіцыя знаёміць з перадавікамі сельскай гаспадаркі Чэрыкаўскага раёна. Можна ўбачыць макеты хлебабулачных вырабаў, якія выпускаюцца нашым цэхам хлебапячэння).

- Генацыд беларускага народа ў гады Вялікай Айчыннай вайны і пасляваенны перыяд (экспазіцыя распавядае пра зверствы фашыстаў на тэрыторыі Беларусі, Магілёўскай вобласці, Чэрыкаўскага раёна).

Навучэнцы, удзельнікі аб'яднання па інтарэсах "Юныя экскурсаводы" актыўна ўдзельнічаюць у раённых, абласных і рэспубліканскіх мерапрыемствах. Па выніках удзелу ў рэспубліканскім конкурсе музеяў установы адукацыі ў рамках рэспубліканскай акцыі "Я гэта край Радзімаю заву" ў абласным этапе рэспубліканскага конкурсу этнаграфічных музеяў у 2021 годзе, у намінацыі "У аб'ектыве – музейная старонка" работа навучэнцаў узнагароджана дыпломамі II ступені абласнога этапу конкурсу. У конкурсе юных экскурсаводаў музея ў абласным этапе конкурсу ў намінацыі «Музейная мазаіка» ў 2021 годзе навучэнцы музея ўзнагароджаны дыпломамі II ступені і ў абласным этапе і дыпломам III ступені ў рэспубліканскім этапе. У 2022 годзе - дыпломамі II ступені абласнога этапу конкурсу юных экскурсаводаў музеяў.

213533, Магілёўская вобл., г. Чэрыкаў, вул. Ленінская, д. 157, т/ф +375 (2243) 7 91 31, сайт: sch2.cherikov.edu.by, e-mail: sch2@cherikov.edu.by, Рэгістрацыйнае пасведчанне №7141303431 ад 16 красавіка 2013 г.

Приходите на экзамены со свежей головой: во многом придется разбираться впервые. (Уитни Браун)